Tuesday, September 27, 2011

grocery stores

Just came back from trying to find lemon jello for a science lab.  Couldn't find any jello anywhere.  Come to think of it there has been no jello dishes at any of our potluck dinners.  Need to change that for next year.

Also noticed in our "big" grocery store there are two aisles of cooking oil, 6 of liquor and 4 for everything else.  Priorities!  A one-cup jar of peanut butter is 6 gel (about $4 American) and tuna is a find.  If you find a foreign brand of something you want get it because it is quite possible you will never see it again.  There is Coke Zero but that is the only diet pop available.  It is good with fresh lime squeezed in.  Bread is cheap; I found a flat loaf probably a foot diameter and 2inch high for .80 gel (50 cents) and it was tastey.  Grapefruit is 6 gel ($4) each! But the streets are full of apple, plum and pear vendors.  I usually shop the streets.

No comments:

Post a Comment